4 czerwca 2022 r. obchodziliśmy po raz czwarty Światowy Dzień Mleka, którego organizatorem było Grajewskie Centrum Kultury, Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka, Miasto Grajewo oraz Partnerzy Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie, Polska Izba Mleka z Białegostoku, Urząd Gminy Rajgród, Koło Gospodyń Wiejskich Rydzewo. Wydarzenie miało na celu podkreślenie walorów mleka i przetworów mlecznych w diecie człowieka.
Festyn otworzyła p. Anna Mroziewska zastępca Dyrektora Grajewskiego Centrum Kultury w Grajewie, witając przybyłe na wydarzenie osoby oraz Partnerów, którzy aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Mleka. Zebranych powitali również Burmistrz Miasta Grajewo p. Dariusz Latarowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Grajewo p. Wiesław Dembiński.
Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje. Festyn rozpoczął się od prezentacji pokazu pieczenia serniczków w wykonaniu KGW Rydzewo. Na scenie odbywał się również pokaz robienia koziego sera podpuszczkowego, który poprowadziła pani Irena Och z Augustowskich Smaków Natury. Uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z procesem robienia sera. Dzieci bardzo chętnie ubijały masło z mleka krowiego w drewnianej maselnicy. Następnie można było spróbować maślanki i chleba pszenno-żytniego na zakwasie ze świeżo zrobionym masłem. Ciekawą atrakcją była żywa zagroda z owcami, kozami i królikami ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych.
Podczas Światowego Dnia Mleka wystapił ZPiT Grajewianie prowadzony przez p. Wojciecha Chylewskiego, który zaprezentował dwa tańce „Augustowski Zaścianek”, „Lubelskie figle” oraz przyśpiewki za co otrzymał zasłużone gromkie brawa. Następnie na scenie zaprezentował się grajewski zespół Break FIX kierowany przez p. Marcina Wasilewskiego, który zatańczył do piosenki Michaela Jacksona oraz hip-hop.
Krówka Matylda wraz z przyjaciółmi - Mleczną Kitą i Kotem Mleczysławem z Polskiej Izby Mleka, zachęcała dzieci do zabawy. Nikt nie narzekał na nudę! Nie zabrakło animacji w wykonaniu Wodzirej Band i Grajewskiego Centrum Kultury: gier i konkursów z nagrodami o tematyce mlecznej, które cieszyły się dużym powodzeniem. Nagrody trafiły również do trzech autorów konkursowych prac plastycznych za narysowanie przygód Krówki Matyldy z przyjaciółmi. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach zakładek ludowych, skarbonek czy też malowania odlewów gipsowych.
Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały wystawy rękodzieł, które można było podziwiać oraz tradycyjne wyroby spożywcze do kupienia. Chętni mogli również obejrzeć ramkę z pszczołami oraz spróbować odnaleźć królową, czy też zakupić pszczele produkty.
Na zakończenie imprezy wszyscy chętni mogli spróbować serniczków, sera i chleba z masłem. Dzieci, które uczestniczyły w zabawach i konkursach otrzymały mleczne nagrody ufundowane przez SM MLEKPOL. Składamy serdeczne podziękowania Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Grajewie p. Edmundowi Borawskiemu za przekazanie mlecznych produktów oraz gadżetów dla uczestników festynu. Dziękujemy wszystkim Partnerom za uatrakcyjnienie wydarzenia, p. Stanisławowi Fortunie za przekazanie ogrodzenia do żywej zagrody oraz Wolontariuszom za pomoc w jego organizacji.
Zapraszamy za rok!