Dnia 30 kwietnia 2022 r. odbył się Piknik rodzinny “Krówka Matylda poznaje Chiny”, którego organizatorem było Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury oraz Miasto Grajewo. Wydarzenie miało na celu przybliżenie kultury i zwyczajów mieszkańców Chin. Piknik otworzyła Anna Mroziewska zastępca dyrektora Grajewskiego Centrum Kultury w Grajewie, witając przybyłe na wydarzenie osoby, Partnerów oraz Sponsorów, którzy aktywnie włączyli się w organizację pikniku: Instytut Konfucjusza w Krakowie, Pochińsku.pl, MOSiR w Grajewie, Eko-Dom, Yasam, Spółdzielcza 1, Chińskie Centrum Handlowe, Księgarnia “Alfa”, Polkowski i Wspólnicy sp.j.
Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje. Piknik rozpoczął się od przedstawienia chińskiej przyjaciółki Wang Meng oraz tłumaczki Edyty Skorupy. Na scenie odbyła się ceremonia parzenia herbaty połączona z degustacją zielonego skarbu Chin. Innymi atrakcjami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, to m.in.: lekcja podstawowych zwrotów w języku chińskim, prezentacja tradycyjnych strojów chińskich oraz pokaz sztuk walki taiji.
Niezwykłą atmosferę podczas pikniku tworzyła współczesna oraz instrumentalna muzyka chińska towarzysząca przybyłym uczestnikom, którzy z zainteresowaniem wysłuchali koncertu skrzypcowego “Buterffly lovers” w wykonaniu Karoliny Skorupy.
Dzieci uczestniczące w wydarzeniu miały możliwość rozwinąć swoje artystyczne pasje biorąc udział w warsztatach, takich jak: wachlarz chiński, węzełek szczęścia, malowanie operowych masek, wypalanie smoka na tabliczkach, pisanie imion chińskich czy też poznać tajniki chińskiego malarstwa. Była to również niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z kulturą chińską, m.in.: poprzez prelekcję, wystawę „To nie tak jak myślisz…” czy też stoisko z horoskopem chińskim.
Krówka Matylda aktywnie uczestniczyła w Pikniku rodzinnym, który był znakomitą okazją do poznania egzotycznej kultury Chin. Powodzeniem cieszyły się zabawy i animacje dla wszystkich uczestników pikniku poprowadzone przez Fabrykę Zabawy z prowadzącą Wodzirej Band, np.: malowanie smoka skrzynkowego (który jest znanym symbolem azjatyckiej kultury). Podczas festynu przygotowano strefę gier dla dzieci, która zachęcała do aktywności i dobrej zabawy.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Partnerom: Instytut Konfucjusza w Krakowie, Pochińsku.pl, MOSiR w Grajewie oraz Sponsorom: Eko-Dom, Yasam, Spółdzielcza 1, Chińskie Centrum Handlowe, Księgarnia “Alfa”, Polkowski i Wspólnicy sp.j. za uatrakcyjnienie wydarzenia oraz Wolontariuszom za pomoc w jego organizacji.