Spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Grabowskim „Vanlife – busem po Europie”

W drugą sobotę września w Muzeum Mleka odbyło się spotkanie z podróżnikiem Wojciechem Grabowskim, który zabrał nas w fascynującą podróż po Europie.

 

Wojciech Grabowski jest podróżnikiem, którego motto brzmi: „To ryzykowna sprawa wychodzić za próg domu. Uważaj na nogi, bo nie wiadomo dokąd cię poniosą  (J.R.R. Tolkien)”. Zwiedził ponad 33 państwa, jego blog podróżniczy w 2019 zajął II miejsce w Rankingu Polskich Blogów Podróżniczych oraz otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Travelera National Geographic w kategorii Bloger Roku.

Nasz gość opowiedział o początkach swojej przygody podróżniczej. Wszystko  zaczęło się w 2015 r. kiedy kupił razem z narzeczoną starego busa.   Wyremontowali go i przystosowali do podróży. Następnie ułożyli plan trasy na Gibraltar oraz stworzyli stronę www.roadtripbus.pl. Oczywiście, wcześniej podróżowali, ale nie na taką skalę. Postanowili to zmienić i żyć zgodnie z ideą Vanlife. Jest to styl, idea życia w podróży szczególnie popularna wśród osób pracujących zdalnie. Van staje się „mini domem”, który zapewnia wolność, niezależność i samowystarczalność. 

Wojciech Grabowski stworzył podróżniczą listę małych i dużych marzeń do spełnienia, np. nauczyć się serfować w oceanie czy też zrobić pizzę we Włoszech. Każdy z nas powinien taką mieć! To pierwszy krok do realizacji naszych celów.

Swoją 100 dniową podróż dookoła Europy zaczął od Ukrainy, odwiedził strefę Czarnobyl i miasto Prypeć. Wizyta odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który nas oprowadza po miejscach z niewielkim promieniowaniem. Wszystko jest pod kontrolą, trzeba zachować zasady bezpieczeństwa: nic nie wywozimy ani nie jemy.

Kolejnym przystankiem w podróży była Skandynawia, która zachwyciła nieskazitelną przyrodą oraz białymi nocami. Podziwialiśmy: Nordkapp – Przylądek Północny, uznawany przez wielu za północny kraniec Europy znajdujący się w Norwegii.

Przeciwieństwem mroźnej północy jest południowa Hiszpania. Jest to kraj serdecznych i przyjaznych ludzi. Jedną z wielu atrakcji turystycznych jest La Tomatina, czyli bitwa na pomidory, która odbywa się od ponad 70 lat w Buñol (Valencia) w ostatnią środę sierpnia. Inne atrakcje tego kraju to, m.in.: Plaża Katedr (As Catedrais) znajdująca się nieopodal Ribadeo, u wybrzeży Zatoki Baskijskiej, Westernowe miasteczko Oasys Mini Hollywood w Tabernas gdzie kręcono westerny czy też Elche, gdzie znajduje się największy gaj palmowy w Europie.

Ostatnim etapem prelekcji były porady jak zorganizować własną podróż samochodem po Europie: co jeść, co ze sobą zabrać, jak podzielić obowiązki pomiędzy współtowarzyszy podróży, jakie są zagrożenia i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Planując wyprawę, należy brać pod uwagę wiele aspektów. Oczywiście, ważne jest jaki mamy budżet i na co go przeznaczymy. Skupmy się na ciekawych miejscach i bądźmy elastyczni. Trzeba brać pod uwagę panujące zwyczaje danego kraju czy regionu, jego klimat i różnice kulturowe. Szukajmy miejsc, które są oddalone od głównych szlaków turystycznych, bo tam znajdziemy prawdziwe perełki, które nas zachwycą. Dzięki temu, Wojciech Grabowski poznał niezwykłe polodowcowe jeziora Laghi di Fusine we Włoszech, które wchodzą w skład rezerwatu Parco Naturale dei Laghi di Fusine.